Zkoušení zlata, METODY testování<

Zkoušení zlata, METODY testování

Jak se zkouší zlato? Jak se zjišťuje pravost zlata? Zkoušení ryzosti zlata.
Jak se zkoušelo a zkouší dnes? Pokrok po staletí, od kamene bulížníku, kyseliny až po spektrografy…
Zde najdete článek jen ve zkratce, delší obsáhlejší najdete příště.

METODY: zkouška zlata. Jak se zkouší zlato? Jak poznám, že je zlato pravé?
Zkušební metody na zlato, stříbro a drahé kovy:
1, Na kameni (Prubířský kámen)
Test na buližníku kyselinami.
Test na buližníku s jehlami.
2, Zkoušečky na zlato
Malé zkoušečky na zlato.
Velké zkoušečky na zlato. Spektrografy.
3, Zkouška chemická
Metoda kupelační, chemická.
4
, Zkoušky alchymistické

Metoda okometrická
Metoda čuchometrická

Metody zkušební na zlato, stříbro a drahé kovy:

1, Na kameni (Prubířský kámen)

Test na buližníku kyselinami. (Prubířský kámen)
Základní a nejstarší metoda zkoušení zlata je test odolnosti kyselině na kameni. Pro tento test zlata se používal a používá kámen „buližník“, také zvaný prubířský kámen. Buližník je černý kámen, ne však tak tmavý jako onyx, je ale polohrubý a matný a vcelku odolný kyselinám. Jiné kameny na testování zlata nejsou vhodné.
Test zlata, zkoušení, se tedy neprovádí na šperku, ale na otěru. Testovaný šperk, prsten, náušnice, mince, slitek se hranou přejede několikrát po prubířském kameni tam a zpět, takže se na šperku, testovacím předmětu objeví hrana a na bulížníku otěr. Tedy jakobyste čmárali žlutou křídou po asfaltové silnici.
 Pro samotný test zlata se používají různé kyseliny. Podle zaměření na kov a ryzost. Základem je kyselina dusičná HNO3, tou potřeme otěr a pokud na kameni otěr vyšumí, uteče, pak se jedná o obecný kov. Další kyseliny na zkoušení zlata pak slouží k rozpoznání ryzostí a eliminaci mezi 8Kt, 14Kt, 18Kt, či 23Kt. Pokud nereaguje otěr na příslušnou kyselinu, kyselina nereaguje na otěr a zlatá stopa otěru je nezměněná, pak ryzost zkoušeného zlata odpovídá hodnotě kolem této ryzosti.
 Většině obchodníkú tento test zlata postačuje. Určí, zda se jedná o nízkoryzostní zlato, 14Kt, 18Kt nebo vysokoryzostní zlato. Případně pro přesnější doměření, zkoušení ryzosti zlata, můžeme pokračovat v testu s přesnější metodou testu s jehlami.

Test na buližníku s jehlami.
Máme připravené zkušební zlaté jehly o různých ryzostech. Případně místo jehel jsou různé hvězdy, hvězdice s hroty ze zlata z různých ryzostí pro zkoušení ryzosti, a to například 3 až 8 základních ryzostí či sada měrek s ryzostmi po dvacetinách tisícin.
Při tomto testu provedeme otěr zkoušeného materiálu a vedle uděláme otěr z našeho materiálu s přesnou ryzostí a pozorujeme rychlost reakce kyseliny. Tyto otěry provádíme odspoda nahoru či dolů tak dlouho, až najdeme podobnou reakci při testování ryzosti zlata zkoušeného materiálu a naší testovací jehly.
Tato metoda je poměrně dost přesná a přesností na cca 5 tisicin ryzosti. Tedy rozdíl, zda se jedná o materiál 580 či 585.

Testovací kyseliny na zlato se prodávají ve velkoobchodech pro zlatníky, a to jen registrovaným zlatníkům či firmám z oboru, neboť podléhají zákonu o jedech a kyselinách.

Při tomto testu zkoušení ryzosti zlata se využívá vlastnosti odolnosti zlata některým kyselinám, ať čistým, či kombinovaným.
Všeobecně známé je, že zlato odolává kyselině sírové H2SO4 či kyselině dusičné HNO3.
Však kombinaci H2SO4 a HNO3 v poměru 1:1 zlato neodolá. Tedy při tomto poměru dostáváme kyselinu, tzv. lučavku královskou, a ta leptá zlato a ostatní drahé kovy.

Další metodou testování zlata je metoda zkoušeček a zkušebních strojů.
Zkoušečky na zlato malé a velké. Vcelku se dá říci, že malé zkoušečky jsou velice nepřesné, až zbytečné, pro laika nebezpečné, pro zkušeného člověka směšné. Jejich princip a funkci a ceny si popíšeme příště.

2, Zkoušečky na zlato

Malé zkoušečky na zlato.
Avšak ve zkratce se dá říci, že malé zkoušečky využívají metodu rozdílné tepelné a elektrické vodivosti různých kovů. Cena těchto malých zkoušeček je cca 5 – 40.000,-Kč. Avšak mírně pokročilý zlatník či osoba v oboru po pár měsících či letech praxe je přesnější.

Velké zkoušečky na zlato. Spektrografy.
Dnes nejpoužívanější metoda na celém světě. U zkoušeného vzorku se spektrografem zjišťuje přítomnost všech kovů a následně se přepočítá jejich obsah a tedy i ryzost v % či promilích. Novější a přesnější spektrografy měří setinu %. Tedy například 0,0001. Takováto zkouška trvá cca 2 minuty, ale přípravy jsou delší, případně protavení materiálu atd. Cena takového přístroje se pohybuje cca od 500.000 do 2.000.000 Kč Tyto přístroje jsou ve velkých společnostech a i na kontrolních úřadech.
Názorné video naleznete zde:
http://zlatnictvi.net/?260,video-zkouseni-zlata-spektrometr

3, Zkouška zlata chemická

Metoda kupelační, chemická.
Nejstarší nejpřesnější a soudně uznaná metoda ryzosti a pravosti zlata. Tuto metodu provádí certifikované laboratoře a kontrolní orgán drahých kovů, tedy Puncovní úřad.
Metoda je to destruktivní, tedy zlato se přetaví a následný slitek se odvrtá. Odvrtaný vzorek, cca 0,5g, se použije na analýzu.
Odvrtaný vzorek pro zkoušku ryzosti zlata se přesně zváží a chemicky se vyloučí všechny obecné kovy, až zůstane jen roztok se zlatem. Roztok se laboratorní metodou převede na tzv. houbu a pak tavením opět na malý slitek. Tento slitek se zváží a následně trojčlenkou se dělením před a po zkoušce určí procentuální poměr obsahu zlata v dodaném slitku.
Tedy ryzost zkoušeného zlata vyjde na tisíciny. Tato zkouška je nejdelší, trvá několik hodin, avšak přípravy jsou zdlouhavé.

Při zkoušce na Puncovním úřadě počítejte s dodáním cca 7–14 dní. Cena takovéto zkoušky je podle druhu materiálu a vah, cca od 200,-Kč do 3000,-Kč

4, Zkoušky alchymistické

Metoda okometrická
Z
cela nejstarší metoda určení ryzosti a pravosti zlata. Metoda okometrická.
Každý zkušenější zlatník pouhým okem řekne, zda se mu to jeví dobré či ne, neboť mu rukama prošlo tolik zlata, že v paměti zařadí odstín barvy podle zkušenosti. Vodítkem pro určení ryzosti a pravosti zlata je hlavně barva zlata, povrch.
V pohádkách se zkouší mince na tvrdost skousnutím, avšak to jsou spíše pohádky, v praxi se chudý člověk ke zlatu téměř neměl jak dostat. Tedy tvrdost je další důležitá vlastnost.

Metoda čuchometrická
Poslední vlastností je vůně, pach. Bude se vám to zdát zvláštní, ale já osobně ke zlatu přičichnu, ač zlato je bez zápachu, tak šperkové zlato a různé směsi se vzduchem reagují a dochází k oxidaci. Zlato má pak specifický pach, který si lze zapamatovat.
Se zlatem také reagují různé saponáty, mýdla, parfémy, avšak jejich reakce je opět rozdílnější u zlata, strříbra, oceli či obecných kovů.
Posledním způsobem okometrické metody zkoušení pravosti zlata je tepelná vodivost, alchymisticky řečeno vnitřní teplota. Šperky ze zlata mají zcela jinou teplotu než ostatní šperky, když si je sundáte, tak je rozdíl teplot patrný. Avšak chce to opět projít delší dobou zkoušení.
Okometrická metoda je tím přesnější, kolik toho má zlatník za sebou.
Může bý venku mráz, vedro, oko, ruce, zkušenosti řeknou své.
Ač se tu blížíme popisem téměř k alchymistům, dlužno dodat, že okometrická metoda je nejrychlejší rozpoznávací metoda.

Závěrem přeji vám všem dobré oko a šťastnou ruku, ku zlatu i stříbru 🙂

Primák Slavomír – medailér, zlatník, starožitník,

 
 

 

--
Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím